Lambeth Minor Hockey


2018-2019 Lambeth Hockey Season

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Submitted By Paul Santagapita on Wednesday, October 17, 2018 (77 views)
Congratulations to our Atom B Girls team who skated away with yet another Silver medal this weekend at the Pink the Rink tournament in Etobicoke.  

This weekend was a true provincial showdown for the girls playing teams from the GTA area; Sudbury; and Kanata.  The team finished with an impressive 3-1-1 record over-all, just falling short in the championship final game against a strong Kanata team.
  
All Coaches were extremely impressed with our fleet-footed forwards; dominant defense; and Jessica in net producing two shut outs over the five games.  

Congratulations Girls! 

Atom B Coaches 

Click to view full-size image
Submitted By Paul Santagapita on Tuesday, October 02, 2018 (384 views)
The Novice Rep team played very well over the weekend, going 4-0 to capture the gold medal. Coaches and parents are very proud of all the players efforts and the way we represented Lancer hockey.
Congrats to all the players and coaches!

Click to view full-size image
Submitted By Joy Gambriel on Tuesday, September 25, 2018 (1057 views)
Congratulations girls, what a great start to the season going undefeated in the Niagara Rapids Fall Classic tournament. Read More
OMHA Headlines
Other Recent Articles
Upcoming Events
Full CalendarGame Schedule for the Next 5 Days
ThursdayFridaySaturdaySundayMonday
Girls - Novice C Girls - Mitchell Girls Tournament
Rep - Peewee AE - St.Mary's AE Tournament
Rep - Novice B Rep - Huronia Collingwood
Rep - Atom B Rep - Huronia Collingwood
Rep - Peewee B Rep - Huronia Collingwood
Rep - Bantam B Rep - Huronia Collingwood
Rep - Midget B - Huronia Collingwood
House
Tyke Tier 2 (White)
5:45 PM
vs. Mt. Brydges Cougars
House
Tyke Tier 3 (Blue)
5:45 PM
vs. Mt. Brydges Cougars
Girls
Peewee C Girls
7:00 PM
vs. Lucan Irish C
Lambeth Arena [PW-OS-SW-06]
Girls
Novice C Girls
10:00 AM
@ Sarnia Jr. Sting
Elma Logan Recreation Complex [20]
Rep
Peewee AE
10:15 AM
@ Dorchester Dragons
Rep
Novice B Rep
11:10 AM
@ Lincoln Blades
Eddie Bush Arena [1]
Rep
Peewee B Rep
1:30 PM
vs. Collingwood
Girls
Novice C Girls
2:00 PM
vs. St. Thomas Panthers
Elma Logan Recreation Complex [24]
Rep
Atom B Rep
2:40 PM
vs. Collingwood
Rep
Bantam B Rep
3:50 PM
vs. Collingwood Blackhawks
Rep
Midget B
5:00 PM
vs. Stayner
Rep
Peewee AE
5:15 PM
vs. Ayr Flames
St. Marys Arena (Blue Rink) (St. Marys)
LMLL
Novice LL 1
6:00 PM
vs. Ilderton Jets
Rep
Atom B Rep
6:10 PM
@ London Jr. Mustangs Purple
Rep
Novice B Rep
6:10 PM
vs. Sarnia Jr. Sting
Eddie Bush Arena [2]
Girls
Atom B Girls
7:00 PM
@ Sarnia Lady Sting
Rep
Peewee B Rep
7:20 PM
@ Lincoln
Rep
Bantam B Rep
7:20 PM
@ Thorold Blackhawks
House
Tyke Tier 1 (Maroon)
7:30 PM
@ London Bandits
House
Tyke Tier 2 (White)
7:30 PM
@ London Bandits
LMLL
Peewee LL 2
8:00 PM
vs. St. Marys Rock 2
Rep
Midget B
8:30 PM
@ Richmond Hill
LMLL
Bantam LL
9:00 PM
vs. Ilderton Jets
Rep
Novice B Rep
8:10 AM
vs. Ancaster Avalanche
Eddie Bush Arena [3]
Girls
Atom B Girls
10:00 AM
vs. Bluewater Hawks
LMLL
Novice LL 1
10:30 AM
@ St. Thomas Jr Stars White
Girls
Peewee B Girls
11:00 AM
vs. Belmont-Aylmer-Dorchester B.A.D. Girls Blazers
Girls
Bantam B Girls
12:00 PM
vs. Bluewater Hawks
Rep
Novice B Rep
12:40 PM
@ Collingwood Blackhawks
Central Park Arena [4]
Rep
Peewee AE
1:15 PM
@ Glanbrook
Rep
Atom AE
1:45 PM
@ St. Thomas Jr Stars
Rep
Peewee B Rep
1:50 PM
@ Brampton
Rep
Atom B Rep
2:00 PM
@ Westhill
Rep
Midget B
3:00 PM
vs. St. Catherines
Girls
Bantam C Girls
4:00 PM
@ West Oxford
Rep
Bantam B Rep
4:10 PM
vs. Ottawa West Golden Knights
Rep
Peewee B Rep
6:30 PM
@ Shallow Lake
Rep
Atom B Rep
6:40 PM
vs. Lincoln
LMLL
Atom LL 1
7:00 PM
vs. Ilderton Jets Blue
Rep
Bantam B Rep
7:50 PM
@ Oakville Rangers
Rep
Midget B
9:00 PM
@ Collingwood
Girls
Midget B Girls
9:30 PM
vs. Bluewater Hawks
Rep
Peewee B Rep
12:40 PM
@ TBA
TBA [5]
Rep
Bantam B Rep
2:00 PM
vs. TBA
TBA [Final]
LMLL
Atom LL 2
3:00 PM
vs. Port Stanley Jr. Sailors
LMLL
Peewee LL 1
4:00 PM
vs. Aylmer Flames Red
LMLL
Peewee LL 2
5:00 PM
vs. Dorchester Dragons 3
Girls
Atom B Girls
5:30 PM
@ Bluewater Hawks
Girls
Bantam C Girls
6:00 PM
vs. Woodstock Wildcats C
Lambeth Arena [BAN-OS-SW-05]
Girls
Peewee B Girls
6:45 PM
@ London Devilettes
Girls
Atom B Girls
7:05 PM
@ Mooretown Jr Flags
Rep
Bantam AE
8:30 PM
@ St. Marys Rock
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Category Sites
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Organization Record
2018-2019
Upcoming Games
  • Thu
    Oct 18
    5:45 PM
    House - Tyke Tier 2 (White)
    vs. Mt. Brydges Cougars
  • Thu
    Oct 18
    5:45 PM
    House - Tyke Tier 3 (Blue)
    vs. Mt. Brydges Cougars
  • Thu
    Oct 18
    7:00 PM
    Girls - Peewee C Girls
    vs. Lucan Irish C
  • Fri
    Oct 19
    10:00 AM
    Girls - Novice C Girls
    at Sarnia Jr. Sting
    Elma Logan Recreation Complex
  • Fri
    Oct 19
    10:15 AM
    Rep - Peewee AE
    at Dorchester Dragons
  • Fri
    Oct 19
    11:10 AM
    Rep - Novice B Rep
    at Lincoln Blades
    Eddie Bush Arena
View AllOnline Libraries
Colours Legend
The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
  • Home Regular Season & Playoff
  • Away Regular Season & Playoff
  • Practices & Exhibition Games
  • Tournaments & Tournament Games
Printed from lambethminorhockey.com on Thursday, October 18, 2018 at 5:03 PM